مجموعه کیمیا شهبال شما را به خرید بهترین محصولات خوراک دام و طیور دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

مرکز پخش روغن سویا مرغ

آنچه در این مقاله می خوانید...

دلایل استفاده از روغن سویا در جیره مرغمشخصات روغن سویا مناسب برای مرغمیزان مصرف روغن سویا مرغ در جیرهپخش عمده روغن سویا مرغ در سطح کشور

دانه های روغنی منابع غذایی ارزشمندی هستند که سرشار از انرژی می باشند. با شناخت بیشتر خصوصیات روغن این دانه‌ها و اینکه منابع بسیار با ارزش انرژی هستند رقابت بین انسان‌ ها و طیور بر سر استفاده از این منابع بیشتر شده است. امروزه روغن سویا مرغ هم اهمیت ویژه‌ای در صنعت پرورش طیور دارد و جیره های طیور بدون آن ها بالانس و متعادل نمی‌شوند. اما چرا از بین روغن های گیاهی این روغن سویا است که بیشتر مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد؟

مرکز پخش روغن سویا مرغ

دلایل استفاده از روغن سویا در جیره مرغ

دلایل استفاده از روغن سویا در جیره مرغ

طیور همانند هر جاندار دیگری برای زنده ماندن به انرژی نیاز دارند و این انرژی را از خوراک مصرفی خود تامین می‌کنند. برای تامین و تولید گوشت و تخم مرغ مورد نیاز جامعه انسانی صنعت طیور شکل گرفت.

با انجام اصلاحات ژنتیکی در طیور، دوره پرورش مرغ گوشتی کوتاه و کوتاهتر و مرغ های تخمگذار در طول سیکل تخمک گذاری تعداد تخم مرغ بیشتری می‌گذاشتند. امروزه مرغ های گوشتی طی ۴۲ روز به وزن استاندارد حدود ۲٫۳ کیلوگرم می‌رسند و مرغان تخمگذار در سیکل تخمک گذاری در هفته ۵ تا ۶ تخم می گذارند.

تولید گوشت و تخم‌مرغ جز با مصرف خوراک و تبدیل آن به گوشت و تخم‌مرغ حاصل نمی‌شود. دستیابی به این دو محصول در بازه زمانی کوتاه نیازمند فراهم کردن خوراک مقوی برای طیور می باشد که بتواند احتیاجات غذایی آنها را به خوبی تامین کند. احتیاجات غذایی طیور به طور خلاصه شامل انرژی، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی می باشد.

برای رشد سریع تر و تولید تخم مرغ بیشتر باید خوراک طیور حاوی مقادیر کافی از مواد مغذی مورد اشاره باشد. همه مواد مغذی باید با توجه به نوع طیور و سن آنها به مقادیر کافی در جیره غذایی شان وجود داشته باشند. نه تنها وجود همه مواد مغذی بالا به مقادیر کافی در جیره ضروری است بلکه نسبت بین این مواد مغذی هم باید در جیره رعایت شود. کارشناسان علم جیره نویسی با رعایت همه این موارد اقدام به تهیه جیره متعادل و بالانس شده برای طیور می‌کنند.

از بین مواد مغذی بالا انرژی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. معمولاً انرژی خوراک مرغ از دانه ذرت تأمین می‌شود. غلات و به ویژه ذرت از منابع انرژی موجود در جیره طیور می‌باشند. در جیره طیور از ذرت و گندم به عنوان منابع انرژی جیره استفاده می شود. به دلیل مشکلات تغذیه ای که مصرف گندم به وجود می‌آورد مصرف آن محدود تر است. رشد سریع طیور باعث شده غلات به تنهایی قادر به تامین نیاز بالای طیور به انرژی نباشند. بنابراین از روغن ها به عنوان منابع با با ارزش انرژی در جیره استفاده می شود.

توجه داشته باشید که انرژی قابل متابولیسم هر کیلوگرم ذرت ۳۲۰۰ کیلوکالری می‌باشد و این انرژی در مورد روغن‌ها حدود ۹ تا ۱۰ هزار کیلو کالری در کیلوگرم است. یعنی روغن ها حدود ۳ برابر ذرت و یا ۳.۷ برابر گندم انرژی دارند  

روغن  گیاهی مورد استفاده در صنعت طیور اکثراً روغن سویا می باشد روغن دانه سویا را با فشار و با حلال هایی مانند هگزان خارج کرده تفاله آن به اسم کنجاله سویا همچون روغنش در تغذیه انسان و طیور به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن سویا به دلیل داشتن انرژی بسیار بالا برای تامین و تکمیل احتیاجات طیور به انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات روغن سویا مناسب برای مرغ

مشخصات روغن سویا مناسب برای مرغ

همانطور که قبلاً گفتم روغن سویا از دانه های زرد رنگ سویا استخراج می شود. روغن سویا رنگ زرد مایل به قرمز دارد و در دمای معمولی اتاق به حالت مایع است. علت مایع بودن این روغن بالا بودن اسیدهای چرب غیر اشباع آن است. روغن‌های جامد و پیه حیوانی حاوی مقادیر بالایی از اسیدهای چرب اشباع نشده هستند. طیور در جیره خود به اسیدهای چرب اشباع نشده مانند اسید لینولئیک نیاز ضروری دارند روغن سویا مقادیر بالای اسید لینولئیک دارد. همچنین توازن و تعادل اسید های چرب در روغن سویا از ویژگی‌های بارز آن است.

روغن سویا مناسب باعث افزایش انرژی قابل متابولیسم جیره، بهبود ضریب تبدیل خوراک به گوشت و کاهش چربی حفره بطنی یا شکمی در طیور گوشتی می‌شود. در مرغان تخمگذار استفاده از روغن سویا به علت وجود اسیدهای چرب اشباع نشده به ویژه اسید لینولئیک و اسیدهای آمینه ضروری مانند نیاسین، تیامین، اسید فولیک، و کولین باعث افزایش اندازه تخم مرغ، افزایش و تداوم تولید طی دوره تخمگذاری می شود. 

روغن سویای مرغوب از دانه‌های سویای مرغوب با روش‌های مناسب استخراج به دست می‌آید. وجود مشکل در هر یک از این دو مورد باعث کاهش کیفیت روغن سویا می شود.

میزان مصرف روغن سویا مرغ در جیره

میزان مصرف روغن سویا مرغ در جیره

با توجه به وجود مقادیر بالایی از ذرت در جیره مرغ اضافه کردن روغن سویا به جیره دارای محدودیت است. هدف از اضافه کردن روغن سویا به جیره جبران و تکمیل کاستی‌های جیره از نظر انرژی است. علاوه بر تأمین احتیاجات انرژی پرنده، با اضافه کردن روغن سویا خوشخوراکی دان و در نتیجه بهبود راندمان تولید نیز از مزایای اضافه کردن روغن سویا به جیره شمار می‌رود.

بنابراین باید به میزان مورد نیاز و در حد تکمیل احتیاجات طیور به انرژی روغن سویا به جیره اضافه شود. وارد کردن بیشتر روغن سویا به جیره نه تنها باعث بهبود عملکرد طیور نمی شود بلکه باعث چسبندگی خوراک مرغ و کاهش مصرف آن می‌شود و در نتیجه عملکرد یا راندمان تولید گوشت و تخم‌مرغ کاهش می‌یابد.

در طیور بسته به سن طیور و سیکل رشدی که در آن قرار دارند احتیاج به انرژی در آنها متغیر است. مثلاً جوجه های جوان احتیاجات انرژی شان از مرغان بالغ کمتر است و بنابراین مقدار روغن سویای کمتری به جیره آنها اضافه می‌شود.

به طور تقریبی در طیور گوشتی که مدت پرورش آنها کوتاه است میزان مصرف روغن سویا مرغ در طول دوره از ۴ تا ۱۰ کیلو گرم در یک تن جیره است. در طیور تخمگذار که دوره رشد و تخم‌گذاری طولانی تری دارند و از چندین جیره متفاوت استفاده می‌کنند تقریبا مصرف روغن سویا در آن ها نیز در همین حدود است. 

البته بسته به نژاد مرغ ممکن است در برخی موارد احتیاجات به انرژی با مقادیر بالاتری از روغن سویا تامین شود که حین فرمولاسیون جیره این نکته توسط کارشناسان مربوطه لحاظ می‌شود.

پخش عمده روغن سویا مرغ در سطح کشور

پخش عمده روغن سویا مرغ در سطح کشور

متاسفانه ایران از نظر دانه های روغنی و به ویژه دانه سویا خودکفا نیست و تنها بخش کوچکی از نیاز کشور به دانه‌های روغنی برای استخراج روغن در داخل تامین می‌شود. به طور معمول کارخانجات روغن کشی دانه های سویا را جهت استخراج روغن خریداری و وارد کشور نموده  و روغن آن را در بسته‌بندی‌های ۱۷ کیلویی آماده عرضه به بازار می کنند.

کارخانجات روغن کشی و تعداد معدودی از شرکتها اقدام به پخش روغن سویا مرغ در سطح کشور می‌کنند. مرغداران و فعالان صنعت طیور باید با حذف واسطه‌ها و خرید مستقیم از آنها اقدام به تامین روغن سویای مورد نیاز برای پرورش طیور خود کنند.

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: مجید شهبازی

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 09123854617

phone icon شماره تماس: 02177389410

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: kimiashahbal97@gmail.com

مجموعه کیمیا شهبال شما را به خرید بهترین محصولات خوراک دام و طیور دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید